Telefono ir kompiuterių tinklai

UAB „Žaliasis namas“ atestuoti specialistai projektuoja ir įrengia vietinius telefono ir kompiuterinius tinklus tiek mažai tiek didelei įmonei, ar individualiam namui. Taip pat sudaromos sutartys pastoviai sistemų priežiūrai.

 

Kodėl tai reikalinga?

 

Beveik kiekviena įmonė neapsieina be telefono, fakso, kompiuterio ar spausdintuvo. Visi šia įrenginiai daugeliu atveju yra jungiami prie vietinių telefono ar komiuterinio tinklų (VKTT, angl. LAN). Vietiniai tinklai jungiami prie telekomunikacijų paslaugų teikėjų nuotolinių tinklų (angl. WAN). Šiuolaikiniai telefono ar kompiuteriniai tinklai – tai sudėtinga struktūra, susidedanti tiek iš pasyvinių (kabeliai, jungtys ir t. t.) dalių, tiek iš aktyvinių, programuojamų (vietinės telefonų stotelės, komutatoriai, maršrutizatoriai ir t. t.) dalių. Vis plačiau taikant skaitmenines technologijas garso, vaizdo, kitų analoginių signalų kodavimui, tiek telefono, tiek kompiuterinių įrenginių sujungimui nebereikia naudoti skirtingų fizinių tinklų.

 

Kadangi istoriškai populiariausiu tapo Internetinis (IP) skaitmeninės informacijos (skaitmeninio signalo) pernešimo/apsikeitimo protokolas, gamintojai projektuoja ir gamina naujus įrenginius jungiamus prie vietinių kompiuterinių tinklų (VKT). Fiziniame lygyje populiariausi yra Ethernet tipo VKT, varinių ir optinių kabelių pagrindu. Visgi, kol kas daugelis vartotojų, ypač iš mažų įmonių tarpo, į telefono ir kompiuterių tinklus žiūri, kaip į atskirus.

 

Vietinis telefono tinklas (VTT), tai keliolikos telefono linijų sistema, kurios pagrindas yra vietinė telefonų stotis (VTS, angl. PBX). Mažuose VKT, VTT atlieka paprasčiausio komutatoriaus vaidmenį, didesnėse – suteikia VTT vartotojams daugybę papildomų funkcijų. Šiuolaikinių VTS pagrindinės funkcijos yra: ateinančių kvietimų nukreipimo, paskirstymo, automatinio aptarnavimo (peradresavimo jei užimta ir t. t.), automatinių atsiliepimų, geriausio maršruto parinkimo, konferencinių sujungimo, daugiapakopio tiesioginio prisiskambinimo ir t. t.

 

Daugiau apie Vietinius Telefono Tinklus, vietines telefono stoteles, jų funkcijas skaitykite Wikipedijos puslapiuose.

 

Vietinis kompiuterinis tinklas (VKT), skirtas perduoti didelius duomenų kiekius „dideliais greičiais“ tarp kompiuterių ir kitų skaitmeninių įrenginių. Kaip minėta aukščiau mūsų šalyje dažniausiai naudojami Ethernet tipo VKT. Ethernet tipo VKT galiniai įrenginiai nuo komutacinių mazgų jungiami „žvaigždės“ principu, t. y. kiekvienam įrenginiui skirta atskira tinklo atšaka. Jei duomenų perdavimui reikalingas „greitis“ iki 1 Gbps (gigabitai per sekundę), tai kaip paprastai naudojami varinių gyslų kabeliai ir jungtys, jei didesni – optiniai kabeliai ir jungiamieji elementai.

 

Daugiau apie Ethernet tipo Vietinius Kompiuterinius Tinklus skaitykite Wikipedijos puslapiuose. „Variniai tinklai“ priklausomai nuo kabelių ir kitų elementų charakteristikų, skirstomi į kategorijas: CAT3, CAT5, CAT5e, CAT6, CAT7 (skaityti plačiau). Optinių tinklų įrengimo ypatumai, naudojamos medžiagos aprašytos čia.